Alerji genetik bir rahatsızlıktır. Ailede alerjik hastalık varsa çocukta da alerjik hastalık olma ihtimali yüksektir. Annede alerjik hastalık varsa çocukta alerjik hastalık olma ihtimali %30 ile %50 arasındadır. Hem anne hem babada varsa bu ihtimal %50 ile %80 arasına çıkmaktadır. Anneanne, babaanne, dede, teyze ve halada alerjik hastalık olması çocukta alerjik hastalık olma ihtimalini yine artırmaktadır. Çünkü alerjik hastalığın ortaya çıkmasını sağlayan genler çocuklara geçmektedir.

Anne, baba veya akrabalarda olan alerjik hastalığın çeşidi ile çocukta görülen alerjik hastalığın çeşidi farklı olabilir. Yani annede alerjik nezle olup çocukta egzama olabilir. Aynı alerjik hastalık olmak zorunda değildir. Alerjik hastalıklar farklı olabilir.

Alerjik hastalıklar genetik olduğu için kendisinde ve ailesinde alerjik hastalık olan aileelrin çocuklarında alerjik hastalık görülme ihtimali yüksektir. Bu aileler çocuklarda görülen alerjik hastalıklar bakımından çok dikkatli olmalıdır.

Alerjik hastalıklar insandan insana bulaşan bir hastalık olmayıp genelerle geçebilen bir hastalıktır. Ancak ailesinde alerjik hastalık olmayan çocuklarda da alerjik hastalıklar görülebilmektedir. Genetik önemlidir. Ançak çevresel faktörler de önemlidir. Çevresel faktör denilince hijyen, beslenme, sigara dumanı, hava kirlliği gibi birçok etmen de alerjik hastalıkların ortaya çıkmasını etkilemektedir.

Uz. Dr. Doğan Birgül, hemen her insanda görülebilen alerjik hastalıkların aynı zamanda genetik bir hastalık da olduğuna dikkat çekerek, “Alerji aynı zamanda genetik bir hastalıktır. Bazı ailelerde alerjiye bir yatkınlık bulunmakta. Bu tip bir ailenin çocuğunun daha küçük yaştan itibaren alerjen maddelerden uzak durması lazım. Eğer alerji olursak bunun tedavisinde nasıl bir yol izleneceğine gelirsek ilk olarak alerjen maddelerden uzak durulacak ve bunun yanı sıra ilaç tedavide uygulanabilmekte. İlaç tedavisinde ise en dikkat edilmesi gereken ise ilaçlara olan alerjidir örneğin penisilin alerjisi öldürücü bir alerjidir. Kişinin herhangi bir ilaca karşı alerjisi varsa onun kimliğine işlenmeli ve bir doktora gidip ameliyat olacağı zaman ilaca karşı alerjik olduğunu söylemesi lazım. Söylenmediği taktirde tamiri mümkün olmayan ölümle sonuçlanabilen olaylara neden olabilir” dedi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir